Објавено на:

Лавров кон Гутереш: Се’ се случува поради неконтролираното ширење на НАТО

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави дека го информирал генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш дека ситуацијата во врска со Украина во голема мера е резултат на неконтролираното ширење на НАТО.

– Како што гледаме, и тоа денеска му го објаснив на нашиот колега и пријател Антонио Гутереш, оваа ситуација е резултат на политиката на неконтролирано ширење на НАТО и инсистирање на монополарен свет, што го спроведуваат нашите американски колеги и нивните сојузници, рече Лавров на прес-конференцијата по средбата со генералниот секретар на ОН.

Тој додаде дека во фокусот на разговорите со генералниот секретар на ОН била ситуацијата во Европа, вклучително и настаните поврзани со Украина и самопрогласените републики Доњецк и Луганск и дека до оваа состојба „не се дошло вчера”.

Рускиот министер за надворешни работи рече дека Русија е посветена на дипломатско решение на конфликтот во Украина, но го отфрли предлогот на Киев за одржување мировни преговори во украинскиот пристаништен град Мариупол, додавајќи дека е премногу рано да се зборува за тоа кој ќе посредува во какви било преговори.

Лавров изрази благодарност до генералниот секретар на ОН и неговиот тим за разбирањето на потребата „да се гледа ситуацијата во и околу Украина во контекст на глобалните процеси, а не изолирано од нив, и за препознавањето на трендовите во тие процеси кои земаат замав и не се секогаш во согласност со идеалите на ОН и со принципите содржани во Повелбата на ОН”, пренесоа руските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Купувате премногу фосилни горива, а тоа…

Многу земји сакаат да го зголемат производството…

Лавров: Постои ризик други земји да бидат…

Постои опасност трети земји да бидат вовлечени…

Лавров: Буча е наместено сценарио како „Рачак“

Кога нешто е во интерес на САД,…

Лавров: Русија ќе продолжи да го поддржува…

Русија ќе продолжи да го поддржува Мали…

Лавров најави визи за непријателските земји меѓу…

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров,…