Лавров најави визи за непријателските земји меѓу кои е и Македонија

t

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, најави нови мерки за граѓаните на, како што вели, непријателските земји.

„Москва развива мерки за ограничување на влезот во Русија за граѓаните на непријателските земји“, изјави шефот на руската дипломатија.

„Се подготвува нацрт-претседателски декрет за реципрочни визни мерки како одговор на непријателските дејствија на голем број странски земји“, рече тој во телевизиска изјава.

Државната новинска агенција ТАСС пренесува дека мерките се одговор на непријателски дејствија на САД и нивните сателити, вклучително и нелегитимни санкции и одлуки кои ги кршат правата на руските граѓани и правни лица.

Не е прецизирано за кои земји ќе се применуваат мерките, но владата претходно одобри список на држави и територии кои, како што се вели, чинат непријателски дејствија против Русија, нејзините компании и граѓани.

„Списокот ги вклучува САД и Канада, земјите на ЕУ, Велика Британија, Украина, Црна Гора, Швајцарија, Албанија, Андора, Исланд, Лихтеншатјн, Монако, Норвешка, Сан Марино, Северна Македонија, Јапонија, Јужна Кореја, Австралија, Микронезија, Нов Зеланд, Сингапур и Тајван“, објави тогаш агенцијата ТАСС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Последен ден од референдумите во Украина: На…

На териториите на самопрогласените републики Луганск и…

(Фото) Кај е Гоце? Нека стане, го…

Вчерашниот фудбалски натпревар меѓу Македонија и Бугарија…

Добро утро со Инфомакс: О тешкото! Синџир…

"Тешкото" не е само оро, не се…

Ашковски разочаран: Заслужувме многу повеќе од двата…

Очекувано не можеше да се сокрие разочарувањето…

И покрај поразот Милевски смета дека сме…

Македонија вечерва го загуби последниот натпреват во…