Објавено на:

Лавров пред кинескиот колега: Ќе создадеме мултиполарен, фер и демократски светски поредок

t

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се состана со својот кинески колега Ванг Ји за прв пат откако Москва започна воена кампања во Украина на 24 февруари. За разлика од многу западни земји и некои азиски земји, Пекинг одби да ја осуди Москва и ги отфрли повиците за наметнување санкции кон Русија.

Соседните земји ќе работат на постигнување „мултиполарен, фер и демократски светски поредок“, рече Лавров по пристигнувањето во Тункси, град во источната кинеска провинција Анхуи, во средата. Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова објави фотографија на која двајцата министри се поздравуваат со удар со лакт.

Пекинг тврди дека економските ограничувања ја нарушуваат светската трговија и нема да го решат конфликтот и дека само дијалогот и дипломатијата можат да доведат до мир.

ТАСС ја цитираше изјавата на Ванг дека и покрај „новите предизвици“ за врските меѓу двете нации, „волјата на двете страни да развијат билатерални односи стана уште посилна“.

Министерот рече овој месец дека односите на Кина со Русија се „еден од најважните билатерални односи во светот“ и го поздрави пријателството меѓу двете нации нарекувајќи го како „железно“.

Тункси ќе биде домаќин на самитот за Авганистан во четврток, на кој ќе присуствуваат САД, Русија и Пакистан. Американските и другите западни трупи ја напуштија земјата минатата година по повеќе од 20 години окупација, додека талибанската милитантна група се врати на власт во Кабул.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјите членки на ЕУ координирано ги повикуваат…

Земјите членки на Европската Унија денеска координирано…

Зајкова: Пенов имаше успешни проекти за Скопје,…

Ристо Пенов никогаш не се оддалечил од…

(Видео) Мобилизираните руски регрути учат да пукаат…

Мобилизираните граѓани поминуваат обука за модерна борбена…

Рамнодушноста ја убива демократијата: Зошто наместо функционална,…

Зошто наместо функционална, имаме формална демократија?(6.) Политичка…

Скандал – “Кој сака нека им врти”:…

Броевите на мобилните телефони на британската премиерка…