Лавров: САД ги аутсорсираше студиите за опасни инфекции во други земји

t

Лабораториите финансирани од Пентагон во нациите кои граничат со Русија и Кина треба да бидат отворени за инспекции, рече шефот на руската дипломатија.

Русија се сомнева дека лабораториите за биоистражување финансирани од Пентагон во странски држави, вклучително и оние во Украина, може да претставуваат закана поради тајноста околу нивната работа, изјави министерот за надворешни работи Сергеј Лавров за RT. Вашингтон очигледно не сакаше да ризикува да го изложи сопствениот народ на патогената закана, предложи тој.

„Американците пред неколку години одлучија дека е премногу опасно да се прават [вакво истражување] на нивна територија. Така, тие ги префрлија сите овие заканувачки и опасни активности во други земји“, рече Лавров.

„Се повеќе и повеќе ги концентрираат своите истражувања и експерименти околу границите на Руската Федерација и Кина“, забележа тој.

Лавров мислеше на биолабораториите финансирани од Агенцијата за намалување на одбранбените закани на Пентагон, чие постоење беше истакнато за време на рускиот напад на Украина. Руската војска тврди дека открила докази дека работата во украинските лаборатории финансирани од Министерството за одбрана на САД имала воена примена.

Вашингтон ги отфрли тврдењата, кои ги повторија претходните сомневања на Русија за истражувањата преземени на странска територија во замена за американски грантови. Американската влада рече дека лабораториите постоеле за да ги проучуваат новите инфекции низ целиот свет и служеле како систем за рано предупредување за епидемија.

Американскиот државен потсекретар за политички прашања Викторија Нуланд минатата недела сведочеше под заклетва дека има „биолошки истражувачки капацитети во Украина“ и дека САД му помагаат на Киев да ги уништи истражувачките материјали за да не дојдат во рацете на Русија.

Во своето интервју за RT, Лавров рече дека, според неговата проценка, има повеќе од 300 биолаборатории ширум светот вклучени во истражувањето за Пентагон. Таквите објекти треба да бидат предмет на меѓународен мониторинг за усогласеност со Конвенцијата за биолошко оружје, која забранува каква било работа поврзана со војување со бактерии. Не постои механизам за верификација на договорот – пропуст што Москва сака да го реши, рече Лавров.

Советот за безбедност на ОН треба да се состане подоцна во петок на барање на Русија за да разговара за правно обврзувачкиот протокол на конвенцијата, „кој ќе бара задолжителни мерки за транспарентност од која било земја учесничка“, рече министерот. САД ги критикува обидите за спроведување на таков протокол во текот на 1990-тите пред да го блокираат во 2001 година, затоа „Американците … ќе бидат против тоа“, предвиде Лавров, нарекувајќи ја опструкцијата „неодбранлива“.

Пекинг претходно ги поддржа повиците за поголема транспарентност за американското биоистражување, тврдејќи дека Вашингтон нема да има што да крие доколку целата работа извршена во странски лаборатории е толку бенигна како што тврдеше.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Во живо) Прес-конференција на премиерот Димитар Ковачевски

Следете ја во живо прес-конференцијата на премиерот…

Трагедија: Скопјанец пронајден мртов во стан

На 03.10.2022 во 23.08 часот во Полициска…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Парно ќе има, грејната сезона почнува на…

АД ЕСМ и Адора постигнаа договор за…

Косово со закон ќе го забрани штрајкот…

Родителскиот совет на Косово повика денеска враќање…