Објавено на:

Лавров се закани: Молдавците треба да се загрижени, ги вовлекуваат во НАТО

t

– Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров вчера изјави дека Молдавците треба да се загрижени за својата иднина бидејќи земјата ја вовлекуваат во НАТО.

Во текот на изминатата недела мистериозни експлозии одекнаа на повеќе локации во Транснистрија, регион во Молдавија со посебен статус, но речиси под целосна контрола на Москва, каде се стационирани руски трупи.

Тоа ги зголеми стравувањата од ширење на конфликтот низ регионот, пред сè во сепаратистичките региони во Молдавија и во Грузија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

НУКЛЕАРНО ЗАПЛАШУВАЊЕ: Според Пентагон и Берлин, Путин…

Министерството за надворешни работи во Берлин оцени…

Полска компанија за муниција го зголемува производството…

Полскиот производител на муниција Дезамет, дел од…

Давид на Микеланџело прогласен за порнографија

Директорка на училиште во Флорида била принудена…

Русија ја обвини Словачка поради испраќањето советски…

Руската Федерација ја обвини Словачка дека го…

Трамп: Јас сум жртва на лов на…

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера во…