Објавено на:

Левичарите во Франција го обвинија Макрон за обид за бришење на изборните резултати

t

Победниците на изборите од француската левичарска коалиција Нов народен фронт (НФП) се огласија откако Емануел Макрон одби да го смени актуелниот премиер на Франција, Габриел Атал.

Во соопштението што го потпишуваат четири партии од коалицијата, тие го обвинуваат Макрон за „обид за киднапирање на институциите“ и бараат мандат за формирање нова влада.

Долготрајното задржување на Габриел Атал на чело на владата може да звучи како обид за бришење на изборните резултати. Ако тоа е начин да не се предложи личност од Новиот народен фронт за премиер, тоа е било демократски неприфатливо, се наведува во соопштението.

Левичарските партии од неделата преговараат за номинирање свој кандидат за премиер.

Атал во понеделник му понуди оставка на Макрон, но претседателот го замолил да „остане на функцијата за да обезбеди стабилност на земјата“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Левичарите во Франција го обвинија Макрон за…

Победниците на изборите од француската левичарска коалиција…

Пад на еврото по изборите во Франција

Еврото падна по вториот круг од парламентарните…

Пет можни сценарија по изборите во Франција…

Откако левиот блок освои најмногу мандати во…

Макрон одби да ѝ се обрати на…

Францускиот лидер Емануел Макрон нема да се…

Екстремната десница води на предвремените избори во…

Екстремно десничарскиот Национален митинг (РН) на Марин…