Објавено на:

Лицемeрието на Американците: Удpијa по Русија поради Казахстан, а имаат вoeни бази од Косово до Кореја

t

Американците се последни што треба некому да му кажуваат за нивниот долг престој, бидејќи со часови може да се брои каде се и колку се тие присутни воено, иако земјите во кои се стационирани не ги сакаат ниту нив, ниту нивните бази, вели политикологот Александар Павиќ во врска со изјавата на шефот на Стејт департментот Ентони Блинкен и ОДКС во светло на случувањата во Казахстан.
Зборовите на Блинкен дека историјата научила лекција дека кога Русите влегуваат во нечија куќа, тешко ќе излезат од неа би биле смешни доколку ситуацијата во Казахстан не е толку опасна, забележува Павиќ, додавајќи дека Америка изгубила дури и чувство за иронија.
Павиќ смета дека Америка е последната која треба да држи проповеди некому на оваа тема, бидејќи историјата и фактите се најдобар показател за тоа каде остана Америка и колку долго се чекаше да заминат.
Американците се воено присутни и таму каде што не биле повикани
„Ако тргнеме од домородните племиња на северноамериканскиот континент, тие племиња чекаат повеќе од 400 години Американците да си заминат. Понатаму, Филипините, кои беа првата американска колонија до ден-денес, имаат американски воени бази на своја почва, а чија култура е целосно трансформирана од Американците на негативен начин, бидејќи тие се тука повеќе од 100 години. Се сеќаваме дека на Хаваите во 1893 година нивната монархија беше буквално соборена, окупирана и на крајот насилно припоена кон Америка, па така е и до ден денес, не дозволувајќи им никаков референдум или нешто слично“, рече Павиќ.
Гледајќи поблиску во историјата, додава тој, Америка е воено присутна речиси во целиот свет.

„Можеме да ги прашаме и домородците од јапонскиот остров Окинава, каде и покрај силните протести во последните децении, не можат да ги истераат американските воени бази кои буквално ги уништуваат и ги нарушуваат нивните животи. Американците исто така ја окупираа Германија во 1945 година, како и Јапонија. Во Јужна Кореја дојдоа во раните педесетти и немаат намера да ја напуштат или да ги отстранат своите воени бази од регионот. Станува збор за околу 800 до 1000 американски воени бази ширум светот. Затоа Американците го изгубија дури и својот талент за иронија кога јавно кажуваат нешто вакво преку шефот на Стејт департментот“, додаде Павиќ.

Тој објаснува дека настаните во Казахстан се нова приказна за Америка, од следните причини.
„Нападот врз Казахстан е нешто што се вклопува во американските геополитички цели за опкружување на Русија и спречување на консолидација на Азија, чија оска се состои од Кина и Русија. Очигледно е дека ова е готово во Казахстан, дека терористите биле подготвени и дека се спроведувала тајна обука на територијата на Казахстан и дека многу терористи биле донесени од Авганистан и дека само се чекало чкрапалото. Отворањето на овој фронт, меѓу другото, во пресрет на преговорите на Русија со НАТО, Америка, ОБСЕ, а веројатно и со Европската унија за прашањето за Украина, има за цел малку да ги привлече руските сили, односно нивното внимание и да го подигне влоговите пред тие разговори. Тоа секако не е случајно, бидејќи е во плановите на американската длабока држава, а тоа јавно го кажуваат главните американски институти“, забележува Павиќ.
Влегувањето на ОДК во Казахстан на покана на таа земја ја иритира Америка бидејќи, истакнува Павиќ, оваа воена организација дошла таму на легален и легитимен начин.

„Казахстан практично е продолжение на индиректната војна против Русија. На САД на некој начин им одговара што ја вовлекоа Русија во Казахстан, а на ист начин сакаат да ја вовлечат во Украина и да ја прогласат за агресор. Меѓутоа, фактот што Русија влегува во Казахстан преку ОДКБ и пречи на Америка затоа што тоа е легално и затоа што Русија не го прави тоа сама, туку во рамките на поширок воен сојуз. Ваквиот пристап им пречи на САД бидејќи тогаш тие не можат да ја прогласат Русија за агресор“, рече Павиќ.
Од тие причини Америка на секој начин се обидува сето ова да го претвори во руска работа, руска операција за да ја дискредитира Русија во очите на светската јавност како некој што се меша во туѓи внатрешни работи.
„САД мислат дека ќе се воспостави ред во Казахстан, бидејќи би сакале Казахстан, заедно со Украина, да стане ново жариште што ќе го одвлече вниманието на Русија, енергијата и ресурсите и ќе им овозможи да зборуваат за Русија во негативен контекст“, заклучи Павиќ.
Тој, исто така, предупредува дека терористите во Казахстан ќе се обидат на секој начин да ги испровоцираат членовите на ОДКБ, за да доведат до инцидент и со тоа можеби дури и да и дадат изговор на Америка да интервенира.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Уапсен осомничен саботер за теpopистичкиот напад на…

Саботерот имал двојно руско-италијанско државјанство, бил регрутиран…

Митовски: Никогаш, никому американците не влепиле ваков…

Не дека многу ги почитувам или поздравувам…

Дачиќ на средби со Лавров, Шаленберг, Сијарто…

На маргините на 30. Министерски совет на…

Републиканците најавија гласање на импичмент за Бајден

Републиканците во Претставничкиот дом на САД во…

Јакимовски за тушот од О’Брајан за Мицкоски:…

Лидерот на ГРОМ, Стевчо Јакимовски, на Фејсбук…