Лозарите оставени на цедило: Нема договор за цената за откуп на грозјето

t

По соопштението на ВВ „ Тиквеш “„за предложените откупни цени на грозјето за ова реколта, за локалните медиуми со изјава се јави Трајче Кулев, претседател на „Напредни Лозари. едно од двете највлијателни здуженија на лозари кои ги застапуваат лозарите од Тиквешијата и пошироко, и остро го нападна ТИКВЕШ.за денеска објавените откупни цени на грозјето кои се најавуваат од ова фирма ( 16 за вранецот 12 за смедеревката).

Кулев не штедеше критики кон навлијателниот откупувач на винско грозје во Македонија. Тој потсети дека лозарите се на работ на опстојувањето и мора ова година да се покаже целата сила на лозарите за да престане еднаш засекогаш манипулацијата со главните одгледувачи на основната суравина за виното, лозарите,и да се знае дека без грозје нема вински бизнис.


ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот…

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници,…

Дрзок однос на бугарското МНР: Северна Македонија…

Бугарското Министерство за надворешни работи го повика…

Османи: Може и да не добиеме нов…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Приведени албански државјани кои краделе дрва од…

Во голема полициска акција на Единицата за…