Објавено на:

Лојд Остин: Израел мора да ги заштити цивилите во Газа!

t

Главниот сојузник на Израел, САД, повика на посилна акција за да се избегнат цивилни жртви во Газа, јави Би-Би-Си.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека Израел има „морална одговорност“ да ги заштити цивилите.

„Ако ги турнете во прегратките на непријателот, тактичката победа ќе ја замените со стратешки пораз“, рече Остин на настан во Калифорнија.

Тој нагласи дека САД ќе застанат на страната на својот „најблизок пријател во светот“, истовремено велејќи дека ги притиснал израелските власти драматично да го прошират пристапот на Газа до хуманитарна помош.

И американската потпретседателка Камала Харис претходно рече дека „премногу невини Палестинци се убиени“ и ги опиша размерите на страдањата како „погубни“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

САД ставија вето: Засега нема крај на…

Синоќа, САД ставија вето на резолуцијата во…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…