Објавено на:

Лукашенко објасни: Зеленски или ќе ги прифати условите или ќе капитулира – Русија ќе излезе од оваа операција само како победник

t

Белорускиот претседател Александар Лукашенко тврди дека Украина на крајот ќе мора да капитулира пред Русија доколку не ги прифати условите што ги предложи Москва денес. Борбите се водат од февруари.

„Убеден сум дека, во блиска иднина, овој конфликт – руската воена операција – ќе заврши со мир“, рече Лукашенко во интервју за јапонската ТБС во четвртокот.

Тој потоа ги сподели своите размислувања за договорот за кој рече дека рускиот претседател Владимир Путин му го предложил на неговиот украински колега, Володимир Зеленски.

„Знам со најголема сигурност дека Путин му нуди на Зеленски апсолутно прифатлив договор. Сè уште е можно денес Русија и Украина да постигнат договор, а Зеленски да го потпише“.

Меѓутоа, Лукашенко тврдеше дека доколку Зеленски го одбие договорот, „по некое време ќе мора да потпише капитулација“. Тој додаде дека „Русија нема да ја изгуби оваа војна“.
Руските и украинските преговарачи одржаа неколку рунди разговори во Белорусија пред да се префрлат на дискусии преку видео врска. Тие не сигнализираа дека направиле некаков напредок.

Руските трупи ја искористија белоруската територија за да напредуваат кон главниот град на Украина, Киев, но Лукашенко негираше дека неговите војници учествувале во кампањата. Во четвртокот, тој тврдеше дека најмалку две балистички ракети биле лансирани од Украина во Белорусија. „Ако Украина продолжи со својата ескалација кон Белорусија, ние ќе одговориме“, рече Лукашенко.

Русија ја започна својата офанзива во Украина по седумгодишниот ќор-сокак поради неуспехот на Киев да ги спроведе условите од договорите од Минск и евентуалното признавање на републиките од Донбас од страна на Русија со главни градови во Доњецк и Луганск. Протоколите со посредство на Германија и Франција беа дизајнирани да го регулираат статусот на тие региони во рамките на украинската држава.

Русија сега побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…