Магичен чај кој лечи повеќе од 60 болести – Како да го подготвите?

t

Одамна е познато дека маслинките се лек кој помага во лекување на над 60 болести. Чајот од маслинки е вкусен медитерански пијалок кој е полн со минерали и витамини.

Маслинките содржат висок процент на витамин Е, кој е моќен антиоксиданс.

Покрај тоа, тој е богат со хранливи материи, вклучувајќи витамини Ц, Д, А, К, растителни масти, протеини, бета-каротин, ензими, незаситени масни киселини, омега-3 киселина, олеуропеин, олеинска киселина, стеаринска киселина, палмитинска киселина, хлорофил , флавоноиди, фитостероли, железо.

Чајот од маслинки се смета за еден од најздравите чаеви. За да направите една шолја лековит чај од маслинка, потребни ви се 20 до 30 листови.

Оставете ја водата да зоврие, а кога тоа ќе се случи, земете ги листовите и варете уште 2 до 3 минути.

Доколку сакате, можете да додадете лимон и да пиете здрав чај кој помага во лекување на многу болести. Можете исто така да додадете млеко во чајот од листовите малина.

Се верува дека чајот од маслинки има повеќе антиоксиданси од зелениот чај. Група научници спровеле студија објавена во European Journal of Nutrition, која го докажала ефектот на зелениот чај врз превенцијата од вирусни и респираторни инфекции.

Во секој случај, пред употреба, консултирајте се со лекар за можни контраиндикации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Осудени фирмата и сопственикот кои го злоупотребија…

Познатиот микробиолог и актуелен советник во Советот…

ЕУ го одобри лекот на Астра Зенека…

Астра Зенека денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран…

ЕУ одобри употреба на лек за рак…

Лекот Енхерту (Enhertu) на британско-шведската фармацевтска компанија…

Добро утро со Инфомакс: Пет најдобри утрински…

После водата, чајот е вториот најпродаван пијалак…

Добро утро со Инфомакс: Зелен, црн и…

Чајот е еден од најздравите и најпопуларните…