Објавено на:

Македонија го cовлaда Кувајт во првиот пријателски меч

t

Македонските ракометари го одиграа првиот од четирите планирани пријателски натпревари во подготовките за Европското првенство. Денеска беше совладан составот на Кувајт со 31-21.
Во првото полувреме беше рамноправно, на одморот се замина со водство од само еден гол за Македонија 14-13
Но, во вториот дел Македонија почна фуриозно, со серија од 8-0. Кувајт првиот гол во второто полувреме го постигна дури во 43. минута. На крајот македонската репрезентација славеше со 31-21.
Најефикасен беше Серафимов кој постигна седум голови, Талески постигна пет, по четири пати погодија Ојлески и Маџовски. Томовски имаше шест одбрани, Кизиќ пет.
Во среда овие две селекции го играат вториот пријателски натпревар, исто така во Маврово.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ: Покер околу одењето во Тирана

Српскиот претседател Александар Вучиќ се заканува дека…

Шефот на британската дипломатија: Путин мировните преговори…

Шефот на британската дипломатија Џејмс Клевери во…

НАТО ќе ја подобрува инфраструктурата, Македонија не…

Руската агресијата врз Украина на виделина извади…

Ги прибраа: Уапсен арачиновец кој нападнал полицаец…

На 01.12.2022 во 21.40 часот пред угостителски…

Полицијата експресно го пронајде украденото болничко возило,…

Полицијата експресно го пронајде украденото болничко возило,…