„Македонија е бугарска“: Дрска провокација среде Софија, никој не реагира…

t

Провокациите од соседна Бугарија никако да престанат, а доказ за тоа видеото кое што се споделува посоцијалните мрежи.
На социјалните мрежи се појави видео од Софија во која група граѓани скандираат недолично против Македонија. Нивните повици гласат „И преди и сега Македонија е блгарска“.

Ваквите скандирања доаѓаат по неколкуте средби меѓу новите премиери Петков и Ковачевски и новиот пристап кој го најави Бугарија.

-Иредентистички скандирања среде Софија и никој не реагира!

Нели ова требаше да се санкционир, стои во описот на Твитер објавата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…