Македонските историчари бараат да се замрзне работата на Историската комисија

t

Да се ​​замрзне работата на заедничката историска комисија меѓу Бугарија и Македонија, додека политичката атмосфера меѓу двете земји
нормализира.

Ова го предложи копретседателот на комисијата од македонска страна, професор Драги Георгиев.

Георгиев во интервју за Телма појасни дека тоа е тоа опција доколку во овој момент комисијата создаде проблем во начинот на кој двете влади комуницираат.

„Доколку навистина постои желба да се постигне некаков напредок меѓу Македонија и Бугарија на сите нивоа, оваа одлука не би била толку страшна, бидејќи 70 години сме во замрзнат историски конфликт со Бугарија, .

Работата на оваа комисија 1-2 години нема да значи ништо и во исто време може да дозволи работите да се движат напред“, изјави проф.Драги Георгиев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Пародија: Членови ќе му се заколнуваат…

Луѓе од партијата блиски до Мицкоски се…

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: Како Мицкоски на Централен комитет…

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски, во денешната…

(Видео) Мицкоски никогаш не може да биде…

Како Груевски може да влијае врз пратениците…

(Видео) Ако Груевски се врати во Македонија,…

Мицкоски се договори со странците дека ќе…

(Во живо) Закон за амнестија е потребен,…

Факт е дека членот 353 од КЗ,…