Објавено на:

Македонците го развиорија нашето знаме на ЗОИ во Пекинг

t

Македонија претставена од тројца скијачи ќе партиципира на ЗОИ во Пекинг. На свеченото отворање проделифилира дел од нашата експецидија.

Знаменосец беше Дардан Дехари, додека Савре Јада и Ана Цветановска поради изолација од Ковид-19 не беа на свеченото отворање. Нивниот тренер Борче Јовановски е позитивен па од истата причина отсуствуваше од дефилето.

Распоред на натпревари на нашите олимпипјци во Пекинг:

Ана Цветановска (крос-кантри) – ќе настапи на 7,5 км слободно + 7,5 км скијатлон (5 февруари) и 10 км класично (10 февруари).

Ставре Јада (крос-кантри) – ќе настапи во спринт слободно 1,5 км (8 февруари) и 50 км слободно (19 февруари).

Дардан Дехари (алпско скијање) – ќе настапи слалом/велеслалом (13 и 16 февруари).

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…