Објавено на:

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

t

Макрон му порача на Иран да направи „јасен избор“

Францускиот претседател Емануел Макрон во саботата имаше долг телефонски разговор со Ебрахим Раиси, кој се вртеше околу напорите за заживување на клучниот нуклеарен договор со Исламската Република.

Повикот траеше скоро два часа и дојде по состанокот од висок профил меѓу лидерите на Иран, Турција и Русија на почетокот на оваа недела.

Според канцеларијата на Макрон, францускиот лидер отворено „го изразил своето разочарување поради недостатокот на напредок и инсистирал на претседателот Раиси дека мора да се направи јасен избор за да се склучи договорот и да се врати на спроведувањето на своите нуклеарни обврски“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран ѝ се закани на Албанија: Имаме…

Заканувачката реторика на Иран кон Албанија, прогласена…

(Видео) Нова трагедија во Иран: Сурово убиена…

Хадис Наџафи, 20-годишна жена застрелана и убиена…

(Видео) Голем пожар во центарот на Париз:…

Голем пожар избувна на најголемиот пазар во…

(Видео) Најмалку 41 лице, меѓу кои и…

Во бранот протести што го зафати Иран…

Македонскиот јазик дел од реномиран француски проект:…

Македонскиот јазик е вклучен во важен француски…