Макрон: ЕУ треба да му понуди на Балканот искрена перспектива за членство

t

Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека на земјите од Западен Балкан треба да им се понудат „искрени“ перспективи за членство во Европската унија.

Во обраќањето пред Европскиот парламент во Стразбур по повод почетокот на француското шестмесечно претседавање со ЕУ, Макрон рече дека Унијата треба да ги преиспита односите со земјите од Западен Балкан, пренесе Ројтерс.

На Западен Балкан треба да му се понудат искрени перспективи за членство во Унијата, рече Макрон, чија земја во јануари го презеде шестмесечното претседавање со ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Франција ги зајакна полициските сили долж границата…

Франција денеска распореди хеликоптер на царинската полиција…

Францускиот амбасадор во Нигер го држат како…

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека…

Мароко ја одбива хуманитарната помош од ОН,…

Понудите за хуманитарна помош за Мароко станаа…

Милановиќ: Европа на Макрон со повеќе брзини…

Ако ЕУ продолжи да инсистира да бидат…

Највисокиот суд во Франција ја одобри забраната…

Највисокиот суд во Франција го одобри неодамнешното…