Објавено на:

Макрон: Невозможен е мир во Европа без Русија

t

Францускиот претседател Емануел Макрон на прес-конференцијата по средбата со рускиот претседател Владимир Путин го нарече разговорот со Москва неопходен услов за градење мир во Европа.

„Русија е европска земја. Неопходно е да се работи со Русија за да се изгради иднината во Европа“, рече Макрон во вторникот. Истовремено, тој истакна дека е потребен дијалог со Русија за решавање на други сериозни глобални прашања.

Тој исто така истакна дека и Париз е заинтересиран за добри билатерални односи со Русија.

Францускиот претседател Емануел Макрон во понеделник пристигна во Москва, каде што се сретна со рускиот претседател Владимир Путин. Средбата на двајцата лидери траеше повеќе од пет часа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

„Вашингтон пост“: Русија демонстрира воена и економска…

И покрај очекувањата на Западот, Русија успеа…

Макрон го покани Путин на „Денот Д“…

Претседателот на Франција, Емануел Макрон го покани…

Русија останува отворена за дијалог со Западот

Русија останува отворена за дијалог за безбедност…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…

13% од македонските граѓани сметаат дека Украина…