Макрон: Украина да не се радува премногу сè уште е „многу далеку“ од членството во ЕУ

t

Францускиот претседател рече дека за време на разговорите со Киев ќе ги брани интересите на постоечките членки.

ЕУ ќе треба суштински да ги реформира своите правила пред Украина да се приклучи, изјави францускиот претседател Емануел Макрон за новинарите во петокот. Макрон го поддржува пристапот на Киев во блокот, но предупреди дека на Украина не смее да и се дозволи да ја поткопува индустријата на ЕУ.

Европскиот совет во четвртокот се согласи да ги отвори пристапните преговори со Украина и Молдавија, откако унгарскиот премиер Виктор Орбан – кој се противи на членството на Украина – се воздржа од гласањето за одлуката. Претседателот на Советот, Шарл Мишел, ја поздрави одлуката како „многу моќен политички сигнал“, но Орбан и другите скептици како словачкиот премиер Роберт Фицо дискутираа дека потегот има мало практично значење.

Макрон ги повтори нивните изјави во петокот, велејќи им на новинарите дека Украина сè уште е „многу далеку од“ приклучување кон блокот.

За време на прес-конференција, Макрон беше прашан дали приемот на Украина ќе ги загрози егзистенцијата на француските земјоделци, кои масовно ќе бидат намалени од поевтините производи од нивните украински колеги.

„Ние сме многу далеку од ефективно проширување со Украина и, во секој случај, проширувањето, кое и да е, ќе бара длабинска реформа на нашите правила“, рече тој.

Полска, Унгарија и Словачка веќе го забранија увозот на жито од Украина, пркосејќи им на политиката на ЕУ воведена по избувнувањето на конфликтот со цел да им се даде пазар на украинските земјоделци за нивните производи. Дополнително, со пристапувањето на Украина во ЕУ ќе се намалат субвенциите на фармите за постојните членки за 20%, што дополнително ќе ја зголеми конкурентската предност на Киев, објави Фајненшл тајмс во октомври, цитирајќи документи на ЕУ.

„Јас сум посветен на суверенитетот на Европа во однос на земјоделството“, продолжи Макрон. „Ние ќе продолжиме да го штитиме [и] да го одржуваме нашиот производствен капацитет“, додаде тој.

Покрај претстојната пресметка околу субвенциите, претставниците на ЕУ приватно стравуваат дека распространетоста на корупцијата во Украина може да ја попречи кандидатурата за членство на Киев, објави Политико во септември. Оттогаш, Орбан и Фицо јавно изјавија дека ендемската корупција во Украина ја прави земјата неподобна за членство, како и нејзиното учество во активен конфликт.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Западен Балкан е сѐ поблиску до ЕУ,…

На 1 мај 2004 година мојот претходник…

Сенатот одобри помош за Украина, Израел и…

Во САД, Сенатот одобри помош за Украина,…

Битиќи: Со Планот за раст на ЕУ…

„Политичката понуда веќе е јасна, само коалицијата…

Пентагон: Украина ќе ја добие помошта за…

Откако американскиот Конгрес го одобри пакетот воена…

ЕУ не успева да ги оданочува супербогатите:…

Владите на Европската Унија годишно губат 286,5…