Објавено на:

Малолетен ученик украл лаптопи од училиште во Гази Баба па ги продавал

t

На 02.03.2023 полициски службеници од Одделението за криминалистички работи при ЕВР Гази Баба расчистија кривично дело „кражба“ од средно училиште на подрачје на Гази Баба, при што беа одземени осум лаптоп компјутери.

Имено, по преземени мерки и активности било констатирано дека делото го извршил малолетник – ученик во училиштето од с.Петровец, скопско. Со него бил извршен службен разговор во присуство на родител. Притоа, дел од компјутерите биле пронајдени во продажен објект на бул.„Партизански одреди“, при што сопственикот изјавил дека ги откупил од малолетникот.

Предметите биле вратени во училиштето, а по целосно документирање на случајот, во координација со јавен обвинител, против малолетникот ќе биде поднесена соодветна пријава, информираат од Министерството з авнатрешни работи.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Арачиновец ограбил сендвичарница, куќа и возило

На 22.09.2023 околу 12.00 часот во с.Арачиново,…

Велешанец крадел претставувајќи се како полицаец

Четириесет иедногодишниот А.К. од велешко Горно Оризари,…

БРУКА! Во болница украле пари, телефон и…

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Е.Р.(26)…

Детали од МВР: Приведени две лица за…

Две лица се приведени во врска со…

Вработени на Онкологија осомничени за кражба и…

Против повеќе лица вработени на скопската Клиника…