Објавено на:

МАЈКАТА НА КОСТА ОДГОВАРАЛА НА 10 ПРАШАЊА: Едно е клучно!

t

Сослушана е М.К.(46), мајката на момчето К.К.(13), кое е осомничено дека убил 9 ученици и чувар, а потоа ранил уште шестмина, меѓу кои и наставничката во Основното училиште „Владислав Рибникар“, како што дознава Телеграф. вчера во полициската управа во Белград.

Таа била на распит за да се утврди дали имало запуштање или злоупотреба на момчето, доколку се докаже ќе биде „предадена“ на Првото основно јавно обвинителство.

Ова е списокот на прашања на кои одговорила мајката на момчето, а клучното е – „Што беше последното нешто што и го кажа пред да го изврши масакрот во основното училиште „Владисалв Рибникар“?

Колку често го гледала синот, односно со кого престојувал повеќе, со неа или со таткото В.К.?

Дали знаела дека одел на стрелиште?

Ако е така, каков бил нејзиниот став за тоа?

Дали се однесувал чудно?

Дали момчето било малтретирано и запоставено, односно дали нешто му се ускратило, дали нешто се пожалило…?

Што беше последното нешто што и го кажа пред да биде осомничен дека го извршил масакрот?

Дали имал трауматски искуства?

Каков однос имал со неа, со татко му, со семејството, со пријателите?

Колку знаела за неговите интереси и кои биле тие?

Каков однос беше таа со таткото на В.К?

Да потсетиме Првото основно јавно обвинителство во Белград утврдува дали М.К., мајката на момчето кое го изврши масовното пукање во ОУ „Владислав Рибникар“, сторила кривично дело запуштање и малтретирање малолетно лице.

Обвинителството во понеделникот испрати барање до Полициската управа за град Белград за прибирање на потребните информации, со наредба да биде сослушан осомничениот М.К. , како и разговор со педагогот и психологот вработен во ОУ „Владислав Рибникар“. Училиште , како и сите други мерки што треба да се преземат.мерки и дејствија потребни за целосно утврдување на фактичката состојба.

Исто така, на Градскиот центар за социјална работа му е наредено да изврши дијагностичка процена на функционирањето на семејството на малолетната К.К и да поднесе пријава до обвинителството, како и да утврди дали наведеното семејство претходно било во евиденцијата на таа авторитет.

По поднесувањето на извештаите на Полициската управа за град Белград и Градскиот центар за социјална работа до обвинителството, јавноста без одлагање ќе биде информирана за натамошниот тек на постапката и донесените решенија.

Во спротивно, доколку се докаже дека има елементи од горенаведените две кривични дела, мајката ќе одговара пред обвинителот на споменатото обвинителство.

Таткото В.К во притвор од 5 мај

Тој е во притвор во Окружниот затвор од 5 мај 2023 година, според одлуката на Вишиот суд за кривично дело – тешко дело против општата безбедност. Тој беше сослушан во Вишото јавно обвинителство и го негираше делото.

Приведениот В.К на ниту еден начин не ги прекршил куќните правила кои важат за сите лица кои се во притвор, ниту на кој било начин го загрозил својот живот или животот на друго лице.

Имајќи предвид дека се работи за лице во притвор, давањето други информации освен горенаведените би било прекршување на Законот за заштита на лични податоци.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски го навреди Орбан: Не можат сите…

Не можат сите лидери да преговараат за…

Изберете Николоски: Нема да дозволам да се…

Нејасно е како 12 години не е…

По изборите во Франција на Мицкоски му…

Сето ова ги ограничува маневарските простори на…

(Видео) Јамал планирал да го истрола Мбапе…

Ламин Јамал постигна спектакуларен гол во полуфиналето…

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на воениот…

Израелскиот безбедносен кабинет одобри продолжување на задолжителната…