Објавено на:

Медведев: Киев подобро да го прифати мировниот предлог или ќе се соочи со полоши резултати

t

Украина би било мудро да го прифати мировниот предлог на рускиот претседател Владимир Путин, инаку руските трупи ќе притискаат и ќе го отежнат животот на Киев, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Искрено кажано, мислам дека претседателот кажа сè, мислам дека следниот мировен предлог што го дава Русија ќе биде полош за украинските власти, без разлика како се однесуваме кон нив. Сега тие имаат можност да го разгледаат мировниот предлог на Владимир Владимирович Путин и барем обидете се да постигнете мир и да ставите крај на овој дел од конфликтот“, им рече тој на новинарите.

Во спротивно, според Медведев, руската офанзива ќе продолжи.

„И ќе биде тешко да се каже каде ќе бидат линиите на тампон зоната што ја спомна рускиот претседател Владимир Путин. Многу е веројатно дека сето тоа нема да функционира во корист на сегашните украински власти. Затоа тие мора да брзаат додека сè уште може“, додаде тој.

Сепак, според официјалниот претставник, Киев веќе одговорил со одбивање, на конференцијата во Швајцарија, „отфрлајќи ги сите предлози од самиот почеток, враќајќи ја дискусијата на самиот почеток“. „Залудно. Така од сега ќе биде полошо“, заклучи тој.

Рускиот претседател Владимир Путин на 14 јуни на средба со руски дипломати даде нови мировни предлози за решавање на конфликтот во Украина. Тие вклучуваат признавање на статусот на Крим, Народните републики Доњецк и Луганск и регионите Запорожје и Керсон како дел од Русија, консолидација на неврзаниот и нуклеарен статус на Украина, нејзината демилитаризација и денацификација и укинување на антируски санкции. Украинската страна ја отфрли иницијативата. Украинскиот претседател Владимир Зеленски го нарече предлогот на Москва ултиматум, додека неговиот советник Михаил Подољак рече дека новата руска иницијатива наводно не содржи „вистински мировен предлог“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нова провокативна изјава на Медведев: Русија да…

Русија треба да направи се за да…

Сијарто: Ако не ја запреме војната стотици…

Стратегијата на Европската унија и НАТО не…

Кина до НАТО: Добро размислете што правите…

Кина го советува НАТО да размисли за…

НАТО се обврза да обезбеди воена помош…

НАТО официјално се обврза да обезбеди воена…

Гаши се сретна со претседателот на украинската…

На маргините на Парламентарниот самит во Вашингтон,…