Објавено на:

Медведев: Народот на Украина да избере Влада што ќе ги поправи односите со Русија

t

Народот на Украина на крајот ќе избере национално раководство кое ќе ги поправи односите со Русија и ќе препознае голем број геополитички реалности, вклучително и Крим, изјави во четвртокот заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев.

„Украинците се луѓе кои се многу блиски со нас и многу прагматични. И, верувам, ќе им биде доста од овој хаос на крајот и ќе мора да изберат раководство што ќе спроведува – не, не проруска политика. Но, тоа ќе биде политика насочена кон нормални економски односи со Русија, кон постигнување разумна рамнотежа за широк спектар на прашања, за признавање на геополитичката реалност, вклучувајќи го и Крим, и широк спектар на други прашања“, рече тој.

Според Медведев, „нема смисла во преговорите со сегашното раководство поради познати причини: неговиот антируски курс, одлуката што ја носат, вклучително, на пример, одлуката за таканаречените домородни народи или јазикот, и одлуката што не ја спроведуваат, како што се Минските договори, на пример“.

„Но, прво, секогаш постои надеж за најдоброто, и второ, политичкиот живот функционира на овој начин: нишалото ќе се ниша напред-назад без оглед“, додаде тој.

Медведев ја изрази својата сигурност дека на крајот ќе се случи промена на раководството во Украина, „бидејќи никогаш не било случај во светот само да нема сила да доминира, а во 2014 година, националистичките сили дојдоа на власт во Украина поради познатите причини“.

„Претходно, овие радикални националисти, „вистинските Украинци“, сочинуваа околу 5-10% од населението, главно во западните региони. Но, во одреден момент од познатите настани, тие ја наметнаа својата идеологија на целата земја, која има никогаш не споделиле такви чувства. И верувам дека во одреден момент ќе им е доста од ова и ќе преовлада некој разумен среден тренд кон развој на односите со Русија и едноставно за разумна политика. Во спротивно, тоа е ќорсокак. “, заклучи Медведев.

Зборувајќи за актуелниот претседател на Украина, Медведев истакна дека Зеленски не го разочарал.

„Тој на ниту еден начин не ме разочара. Верувам дека го прави токму она што мора да го направи еден човек со неговото ниво на подготвеност, со неговото ниво на подготвеност за канцеларија. И, за негова жал, веројатно, ова на крајот води до уништување на самата Украина“, додаде Медведев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Меџити повторно пуши во Влада: Никој не…

Вицепремиерот Изет Меџити повторно неуспешно се обидува…

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…