Објавено на:

Медведев се закани: Ако Финска и Шведска влезат во НАТО…

t

Дмитриј Медведев, заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, изјави дека доколку Шведска и Финска влезат во НАТО, Русија ќе преземе мерки на Балтикот.

Изјавата следува во моментот кога Кусти Салм, постојан секретар на естонското Министерство за одбрана, рече дека силите на НАТО треба да го засилат своето присуство во балтичките земји за да го предупредат рускиот претседател Владимир Путин против понатамошна инвазија на Европа.

Доколку Шведска и Финска се приклучат на НАТО, должината на копнените граници на Алијансата со Русија ќе се удвои. Се разбира, овие граници ќе треба да се зајакнат. „Сериозно ќе ја зајакнеме групацијата на копнените сили и воздушната одбрана, ќе распоредиме значителни поморски сили во водите на Финскиот залив“, изјави заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија Дмитриј Медведев.

„Во тој случај не се зборува за ненуклеарен статус на балтичките земји – мора да се воспостави рамнотежа. Русија досега не преземала ниту имала намера да преземе такви мерки. „Ако сме принудени – внимавајте – не го предложивме тоа“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЗНАМ откри кои ќе бидат новите министри…

Игор Филков, роден во 1979 година, е…

Земјотрес вечерва почуствуван во Македонија

Земјотрес со локална магнитуда од 2,4 степени…

Насилство: Жена крвнички нападната од својот сопруг,…

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Гостивар поднесе…

Германците СЕ ЗБОГУВАА СО РУСКИОТ ГАС?

Најголемиот германски снабдувач со гас Унипер објави…

КИНА ПРЕД САД: Продадени повеќе кинески отколку…

Минатата година за прв пат кинеските автомобилски…