Објавено на:

Мекдоналдс привремено затвора 850 ресторани во Русија: Ќе продолжи да ги плаќа илјадниците вработени кои нема да работат

t

Американскиот синџир ресторани за брза храна Мекдоналдс денеска соопшти дека привремено затвора 850 ресторани во Русија поради руската воена операција во Украина.

Компанијата наведе дека ќе продолжи да ги плаќа 62.000 вработени во Русија.


Извршниот директор на Мекдоналдс, Крис Кемпчински во писмото до вработените наведе дека затворањето на рестораните сега е исправен чекор што треба да се направи.

Тој додаде дека сега е невозможно да се знае кога Мекдоналдс ќе продолжи со работа во Русија.

Мекдоналдс исто така привремено затвори 100 ресторани во Украина, но ќе продолжи да ги плажа вработените.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Русија го напушта Болоњскиот процес: Ќе се…

Русија го напушта Болоњскиот процес, воведува унифициран…

(Фото) Падна уште еден град во Доњецк:…

Руските сили ја презедоа контролата врз градот…

(Фото) Руски бродови “обвинети” за кражба на…

На Твитер се објавени сателитски снимки од…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

Утрински брифинг на Министерството за одбрана на…

(Видео) Кренато руското знаме на Плоштадот на…

Руските војници го кренаа руското знаме на…