Објавено на:

Милановиќ го шокираше цел Запад: На самитот на НАТО ќе ставам вето на влезот на Финска во Алијансата

t

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека ќе стави вето на влезот на Финска во Алијансата на самитот на НАТО додека не се решат прашањата за Хрватите во Босна и Херцеговина.

„На самитот на НАТО ќе ставам вето на поканата. Како ѓавол ќе го прогонувам секој пратеник што е за“, рече Милановиќ.

На прославата на Денот на Вуковар, Милановиќ ја нарече хрватската влада „предавничка“, и рече дека честитката „За дом спремни“ е штетна за Хрватска.

„Имаме предавничка влада, тие ги предаваат Хрватите во БиХ, а тие луѓе бараат многу малку, само основно, држава во која се почитуваат националните права“, рече Милановиќ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Охридскиот договор падна на првиот тест: Српската…

Српска листа соопшти дека одлуката да не…

Кина ја поддржа Русија за спроведување истрага…

Пекинг стана коавтор на нацрт-резолуцијата на Москва…

БОЛНА РАБОТА: Мајка ја принудувала малолетната ќерка…

Мајката која ја принудувала малолетната 14-годишна ќерка…

И Пендаровски се сретна со германската МНР:…

Претседателот Стево Пендаровски ја прими Аналена Бербок,…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…