Објавено на:

Мила ни е Украина ама помила нафтата: ЕУ не се договори за санкции против руската нафта

t

ЕУ не се договори за санкции против руската нафта. Германија смета дека европскиот блок е премногу зависен од руската нафта за да донесе одлука за ембаргото.

Прашањето за ембаргото за нафта не е прашање дали го сакаме или не, туку прашање на тоа колку зависиме од нафтата – изјавила германската министерка за надворешни работи Аналена Бербок за новинарите, пренесува Ројтерс.

Други потенцијални санкции за кои се разговарало вклучуваат затворање на „дупките“ во фондовите што ги користат олигарсите, додавање нови имиња на списокот на санкционирани, забрана за руски бродови да впловуваат во пристаништата на ЕУ и зголемување на бројот на банки на кои ќе им биде прекинат пристапот до глобалниот систем СВИФТ, пренесува РТС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Апасиев: Ој бе, легнете си со жените:…

Нов статус на пратеникот и лидер на…

(Фото) Путин потпиша декрети за признавање на…

Путин потпиша декрети за признавање на окупираните…

Бајден: Иан можно е да биде најсмртоносниот…

Тој рече дека бројките се уште не…

Гутереш: Нема место за анексии во современиот…

Рускиот претседател Владимир Путин утре ќе иницира…

(Видео) Автомобил се движи ,,рикверц” на патот…

На Фејсбук страницата на Гласот на Америка…