Милошоски: Тимот за надворешна политика ви е многу слаб и компромитиран

t

Граѓаните се уморни од неспособноста на владата на СДСМ и ДУИ. Вие немате изборен легитимитет Но вие не сте го добиле легитимитетот од граѓаните, рече Антонијо Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Граѓаните ги доведовте од живот за сите до криза за сите, од едно општество за сите, од надоброто за мојата општина дојдовме до копање на биткоини од Елвис и Габриел. Генерално пензионерите, студентите, граѓаните се осиромашени повеќе од пред пет години. Самата влада е генератор на нови проблеми и кризи. Во прогармата се гледа континуитет со интересите на Заев и бизнис интересите на неговата фамилија. Приоритет ви е бизнисот со марихуаната. Ваквата легализација не ви е потребна, а против тоа се и земјите од регионот и земји од ЕУ. Ако се легализира тоа ќе биде проблем за целиот регион. Не ставајте приоритети кои Македонија ќе ја направи Колумбија – рече Милошоски.

Тој додаде дека колегите го прозвале Ковачевски за надворешната политика, колку знае или не знае.

-Јас тоа нема да го сторам. Не е само Заев кој добивал датуми кои се’ уште ги немаме добиено. На славната заедничка фотографија се и Димитров, Османи, Анѓушев. Сега Димитров веќе не е другар со Османи, скарани се. Сметам дека тимот за надворешна политика ви е многу слаб и компромитиран. Досегашната влада ќе остане единствена дека четири години нема амбасадор во Вашингтон. Имавте еден обид потпишан од Заев и Османи, Фрчкоски да биде амбасадор, добро е што не помина бидејќи сме добиле вербална нота дека тој не е подобен за амбасадор. Истата влада го предлага истиот кандидат за амбасадор за ОН, ако ве дисквалификуваат од ФИФА, не може да ве прифатат во УЕФА – рече Милошоски.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) ЛИДЕРСКА СРЕДБА ВО ПОНЕДЕЛНИК! Ова се…

Уставни измени, претседателски и парламентари избори и…

Реакции за казната на Крмов: Во парламентот…

Македонската јавност со многу коментари го дочека…

Ќе падне Владата на Шолц? Се бараат…

Лидерот на Христијанско-социјалната унија (ЦСУ), Маркус Зодер,…

Левица: Деловникот на СДС-ДПМНЕ-ДУИ ја озаконува неуставната…

Крајно штетниот Деловник, кој го изгласа здружената…

Почна интервјуирањето на 42-та кандидати за новиот…

Собраниската Комисија за прашања на изборите и…