(Видео) Минхен парализиран од обилните снежни врнежи

t

Локалните медиуми тврдат дека тоа е најголемиот снег во Минхен откако за првпат биле собрани записи во 1933 година.

Екстремните снежни врнежи и температурите под нулата доведоа до хаос во главниот град на баварската покраина Минхен во саботата, бидејќи зимската бура го парализираше воздушниот и железничкиот сообраќај, доведе до сообраќајни несреќи и принуди откажување на фудбалски натпревар од Бундеслигата.

Со оглед на тоа што поголемиот дел од Германија беше во контрола на ледените температури во изминатите неколку дена, снежните врнежи во саботата во Минхен беа најинтензивни досега. Повеќе од 40 сантиметри снег падна меѓу петокот навечер и рано во саботата, соопштија метеоролошките служби, покривајќи ја градската област Минхен, дом на околу 6 милиони луѓе.

Опасните услови доведоа до приземјување на најмалку 760 летови кои требаше да полетаат од аеродромот во Минхен, изјави портпаролот за Си-Ен-Ен. Откако првично го прекина воздушниот сообраќај до сабота попладне, аеродромот во Минхен подоцна го потврди затворањето до 6 часот наутро во неделата.

Меѓу откажаните летови се и оние што требаше да пристигнат во Дубаи, каде што се одржува самитот за климатски промени COP28.

Автобусите, трамваите и многу железнички услуги исто така беа суспендирани поради лошите услови, соопшти минхенското јавно транспортно претпријатие. Дојче Бан, германската национална железничка служба, рече дека железничкото патување ќе биде „сериозно влијание“ до понеделник. Времето, во кое температурите паднаа многу под нула Целзиусови степени, влијаеше и на патувањето во некои делови на Австрија, Швајцарија и Чешка.

Голем број луѓе беа блокирани на главната железничка станица во Минхен, објави регионалното издание Suddeutsche Zeitung. „Седам овде на ова место од еден часот по полноќ“, изјави еден патник за публикацијата. „Ние само сакаме да знаеме дали сè уште има шанси да излеземе одовде“.

Жителите во Минхен беа предупредени да не се обидуваат да патуваат со автомобили освен ако е апсолутно неопходно, се вели во соопштението на градската полиција. Некои жители во јужна Баварија биле предупредени од властите да не ги напуштаат своите домови, објави Си-Ен-Ен.

Долна баварска полиција соопшти дека извршила најмалку 350 интервенции за да им помогне на луѓето погодени од условите во петокот вечерта, според „Гардијан“. Пет лица се повредени во сообраќајни несреќи, се додава во извештајот.

Фудбалскиот натпревар закажан за сабота меѓу Баерн Минхен и Унион Берлин беше одложен, а баварскиот клуб во соопштението ги наведе „безбедносните ризици“.

Баварскиот радиодифузер Bayerischer Rundfunk изјави дека снежните врнежи забележани во Минхен од петокот до саботата биле најмногу забележани во главниот град на државата откако за првпат биле собрани записи во 1933 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Македонската полиција експресно пронајде криминалец баран со…

Германската федерална канцеларија за борба против криминалот…

Анкета: 82% од Германците не ја одобруваат…

Олаф Шолц има најнизок рејтинг на одобрување…

Германската партија во подем е прогласена за…

Безбедносните служби во Саксонија тврдат дека AfD…

Германија: Руската одбранбена индустрија им пркоси на…

Земјата сè уште произведува доволно опрема и…