Објавено на:

Мистериозен сигнал во Средоземното Море ги споулаве Американците: 10 дена трагаат по руски подморници, додека распоредуваат носачи на авиони во морето

t

Во изминатите два дена активноста на американските воени патролни авиони над водите на Средоземното Море е исклучително висока.

Како што е забележано од службата Flighttradar 24, три американски воени противподморнички авиони Boeing P-8A Poseidon истовремено патролирале по источното, западното и централното Средоземно Море. Според некои податоци, Пентагон ги распоредил авионите по откривањето на чудни радио сигнали од длабочините за кои постои сомневање дека доаѓаат од руски подморници.

Сè се случува во позадина на вежбите на НАТО и распоредувањето на ударната група носачи на авиони на американската морнарица во централниот дел на регионот. Според Флајтрадар 24, слична ситуација над Медитеранот се забележува веќе втор ден.

Сепак, експертите забележуваат дека руските подморници не го поминале Гибралтар или Босфорот до Средоземното Море. Тоа може да значи дека ако руските подморници навистина се во Средоземното Море, тогаш тие ја напуштиле базата на руската морнарица во Тартус во Сирија, но за тоа немаше официјални изјави од руската воена команда.

Алармот не е без причина, бидејќи американската воена противподморничка авијација 10 дена не можеше да ја пронајде руската подморница Варшава во Средоземното Море. Постојат шпекулации дека американскиот носач на авиони „Хари Труман“ превентивно на почетокот на јануари бил испратен во Јадранското Море.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Преку 30 луѓе кои земале плата, а…

Новата директорка на ЈП „Комунална Хигиена“ -…

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…

Курти вели: Блокадата на патиштата на северот…

Косовскиот премиер Албин Курти во интервју за…

Почина великанот на македонската архитектура Петар Муличковски

Еден од великаните на македонската архитектура Петар…