(Видео) Митовски: Глупаво е кога имаш „Факт-чекери“ што лажат

t

Во најновата епизода на Тешки муабети, Јанко Илковски го праша уредникот Митовски за новите истражувања на Инфомакс, на што Митовски откри дека ќе се истражува ФЗОМ, Жан Митрев и таа „банда“.

Милош Милошевски додаде: „Добивме фотографии од пациенти, Буревесник велеше дека станува за некои воајерски причини, мене ми е еден од најтешките текстови кои што сум ги објави“, на што Илковски се надоврза „Ја тоа не можев да го читам“.

Илковкси запраша дали информациите кои ги има Инфомакс ги испраќа до странски амабасади и меѓународни институции. На што Митовски истакна дека тие си ги превземаат сами, ги проверуваат и ги објавуваат во годишните извештаи. На што додаде „Сакам да ја искористам приликава, околу факт-чекеирете. Многу е глупаво кога имаш фактчекери кои што лажат.

„Истите велат дека Инфомакс бил под влијание на Владимир Путин, а диригирани од Виктро Орбан, Јанез Јанша и Матео Салвини и дека кај нас бил колумнист рускиот гео-политички аналист Андреј Корипко, а не знаат дека тој е американец.“ – Истакна Митовски и додаде – „Пази го овој факт, во 2019 и 2020 Инфомакс заработил 34.600 евра од изборни реклами, според податоците од ДИК, а треба да знаат факт-чекерите фактот дека СДСМ и ДУИ донесе нов правилник кој ограничува исплатата на медиумите на 7500 евра.

Митовски додаде дека Инфомакс е под лупа, додавајќи дека дури се навлегува и во личните работи на неговото семејство, наместо да се истражуваат вистински стории како стотиците илјади евра државни субвенции што ги доби што Фокус.

„Инфомакс е медиум под лупа, влијателен факт за уредничката политика на медиумот бил тоа што моето семејство ја поседува пекарницата Ваташа„ – Истакна Митовски за коментарите на факт-чекерите. И додаде „Овие луѓе не се потпишале на текстовите кои ги објавиле, како за контраст, информациите за Фокус, рецензиран е во суперлатив, се вели за перидоот 2019 – 2021, Фокус добил 259 илјади евра државни субвениции. За ова имаат напишано една реченица, а за нашите од ДИК имаат цел пасус.“

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Митовски го „избрка“ Таче од сопствената…

Првите потврдени сознанија дека Русија подготвува инвазија…

(Видео) Аналогијата е случајна: Во помијата за…

Вистинска драма попладнево се случи на заедничката…

Митовски: Шекеринска не верува во актуелното раководство…

Радмила Шекеринска е единствената која излезе неизвалкана…

И Европјаните кренаа раце од нас: Со…

Со својата реторика Владата и власта и…

Ковачевски се плаши од средба со Мицкоски:…

На новиот претседател на СДСМ и мандатар,…