Митовски: Што ги спречува да побараат автономија во Западна Македонија – кон тоа водат резултатите од пописот

t

Уредникот на Инфомакс, Александар Митовски во гостувањето во емисијата „Јади Бурек“ истакна дека сита албански партии во Македонија во моментов бараат нови Уставни измени како резултат на пописот.

Според Митовски овие уставни измени и резултатите од пописот водат кон тоа Албанците во блиска иднина да побараат поголема автономија во Западна Македонија.

-Сите албански политички партии побараа уставни измени после пописот. Веднаш ургентно. Сега нема да важат оние правила само каде што има повеќе од 20 проценти Албанци, сега ова треба да важи секаде. И сега ќе има двојазичност насекаде. И сега стигаме до таква ситуација. Што ги спречува утре да кажат ние сме пола, бараме референдум и автономија на Западна Македонија. Не знам кој ќе ја земе другата половина, но натака води целата работа. И сега ние велиме чекај нека заврши војната во Украина. Што требаше да направи Вучиќ или Орбан да ги откажат изборите затоа што меѓународниот фактор не е фокусиран?

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…

Естонија бара НАТО да ги засили патролите…

Естонскиот министер за одбрана, Хано Певкур го…

Путин го унапреди Кадиров во генерал-полковник

Лидерот на Чеченија Рамзан Кадиров од денеска…