Митовски: Од ЕУ во следните 20 години не видуваме ни Е

t

Алексндар Митовски во гостувањето во „Што не е јасно“, истакна дека почетокот на преговори со ЕУ за нас како држава е сѐ уште далечна приказна.
„Граѓаните веќе не веруваат дека ќе влеземе во ЕУ и млеко ќе тече… Сите ги знаат во Македонија процесите од почеток на преговори до полноправно членство, мислам дека ЕУ и претставниците на ЕУ во Макеодонија треб малку посериозно да се занимаваат со начинот на реториката на Владата којашто де факто штети врз имиџот на Европската Унија“, вели Митовски.

Митовски нагласи дека се огромен дел од европските фондови ги прекинаа финансирањата на проектите во Македоонија, посебно по скандалот со Лидија Димова.
„Во Македонија се прекинати огромен дел од оние фондови што се користеа за спроведување на разни проекти, посебно по скандалот со Лидија Димова… Европската Унија во Макеоднија никогаш не била понеприсутна. Од ЕУ во следните 20 години не видуваме ни Е“, заклучува Митовски

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ковачевски: ДПМНЕ го кочи европскиот пат на…

Одговорноста има име и презиме, тоа е…

МНОГУМИНА СЕ ПЛАШАТ ОД МОЕ ВРАЌАЊЕ ВО…

Поранешниот премиер Никола Груевски во ексклузивно интервју…

Османи-Липавски: Уставните измени се единствена можност за…

Во рамки на работната посета на Чешка,…

Социјалните мрежи горат по вчерашното реми: Од…

Социјалните мрежи вријат откако Македонија вчера ѝ…

Добро утро со Инфомакс: Наше знаме е…

Добро утро Македонци, денеска ви го пренесуваме…