Објавено на:

МНР на Русија: Западните медиуми се хистерични, достигнаа ниво на лудило

t

Министерството за надворешни работи на Русија соопшти дека хистеријата на западните медиуми во однос на руско-украинските односи го достигнала својот максимум, но дека швајцарската ТВ СРФ, која објави текст со наслов „Русија гради војска на границата со Украина“, надминала сè.

Всушност, станува збор за подготовки за руско-белоруските одбранбени маневри „Сојузничка определба 2022“, во кои учествуваат единици на Источниот воен округ“, објаснуваат од Министерството.

Според соопштението, швајцарската телевизија создаде нова хорор приказна за неинформираната публика која со години се хранела со вакви лажни вести.
Тие им предложија на швајцарските новинари да контактираат со руското Министерство за одбрана за да ги запознаат со фактите и да им објаснат што значи „проверка на одбранбениот потенцијал“.

„Хистерија во западните медиуми за руско-украинските односи го достигна својот максимум, или подобро кажано, последната фаза на лудило. Извештаите се сè поапсурдни, но сè беше надминато од швајцарската телевизија, која емитуваше прилог наречен „Русија е куп сили на границата со Украина“, велат од Министерството.

Снимката што ја објави телевизијата, се наведува во соопштението, потсетува на материјалите кои можат да се најдат на Гугл кога ќе се спомнат клучните зборови – Русија, зима, воена опрема.

„За надворешнополитичкиот пристап на Русија детално и редовно зборува и министерот за надворешни работи Сергеј Лавров, чии интервјуа и изјави, инаку, се преведуваат на германски. Како и вчера, министерот во интервју за четири радио станици рече дека не може да биде појасно: „Ако е до Руската Федерација, нема да има војна“. Ние не сакаме војна“.

Значи, прашањето дали ќе има војна треба да се постави на други адреси: во Вашингтон, Брисел, Киев“, истакнуваат во Москва.

Западот, вклучително и медиумите, со месеци ја обвинува Русија дека има намера да ја нападне Украина, поради што ги концентрира силите во близина на границата со Украина. Во Москва безброј пати ги демантираа овие тврдења како целосно неосновани и истакнаа дека тие се користат како параван за натамошно приближување на НАТО до границите на Русија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Илинденска“ Скопје via Москва: Директни пипци од…

Ќерката на вицепремиер во земја членка на…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

(Фото) Ова е хеликоптерот што Србија ни…

Припадниците на хеликоптерската единица и Министерството за…

Венс: Ако победи Трамп ќе преговара со…

Доколку Доналд Трамп победи на изборите, ќе…

Кремљ ги засили мерките за безбедност на…

Безбедноста на претседателот на Русија, Владимир Путин,…