Можеби сте прележале омикрон, а не знаете – ова се главните знаци дека сте биле инфицирани

t

Луѓето кои имаат прележано омикрон како последица од инфекцијата пријавуваат дека започнала да им опаѓа косата, покажуваат најновите светски студии и истражувања.

Експретите до сега детектирале дека иако побрзо се шири и е далеку повирулентен од претходните соеви, омикронот дава полесна клиничка слика, но и дека има многу асимптоматски случаи. Впрочем, оние луѓе кои немале никакви тегоби воглавно не би знаеле дека прележале корона, но како последица од инфекцијата се појавува забрзано паѓање на косата.

Имено, студијата на „Хакенсак“ универзитетскиот медицински центар во Њу Џерси покажува дека опаѓањето на коста се јавува главно помеѓу неколку недели и три месеци од болеста.

Исто така, тим на истражувачи при Школата за медицина при Универзитетот во Индијана утвриле дека речиси третина од 1.500 учесници пријавиле дека опаѓањето на косата се случува по прележувањето на ковид.

Зошто опаѓа косата

Експретите објаснуваат дека косата опаѓа кога реакцијата на телата на вирусот стануваат преактивни и предизвикуваат воспаление, иако особата веќе би требало да биде опоравена од ковид. Другата причина е стресот, бидејќи е познато дека ковидот предизвикува и стрес, но и дека тоа се поврзува за опаѓањето на косата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

XBB.1.5: Што се треба да знаете за…

Додека повеќето од нас повеќе би сакале…

ЕУ препорачува вакцинација против Омикрон за ризичните…

Здравствените власти на Европска Унија препорачаа вакцината против Омикрон…

Американската ФДА одобри нова вакцина против Ковид-19,…

Американската Агенција за заштита од заразни болести…

Откриена нова подваријанта на Омикрон во Албанија:…

Албанскиот  Институт за јавно здравје официјално потврди…

Пак јаделе лилјаци? Нова подваријанта на Омикрон…

Во Шангај е регистриран случај на инфекција…