Објавено на:

Москва бара засилување на меѓународниот договор за забрана на биолошко оружје

t

Меѓународниот договор за забрана на биолошко оужје треба да се зајакне со механизам за верификација на усогласеноста, спротивно на позицијата на САД по ова прашање, вели официјална Москва во средата. Повикот доаѓа во пресрет на објавеното откритие на докази дека има смртоносни патогени во лабораториите во Украина поддржани од Пентагон.

Руската војска оваа недела објави дека украинските власти наредиле уништување на високопатогени примероци кои биле складирани во биолошки лаборатории ширум земјата поддржани од САД.


Наводните документи покажуваат дека и Украина и САД ја прекршиле Конвенцијата за биолошко оружје (BWC) од 1972 година, која и двете нации ја потпишаа и ратификуваа, обвини во средата руското Министерство за надворешни работи. Наредбата да се уништат примероците беше обид да се прикријат прекршувањата на договорот, се вели во него.

„Ние се залагаме за продолжување на работата на правно обврзувачкиот протокол кон Конвенцијата за ефективен механизам за верификација, кој САД не го прифаќа од 2001 година“, соопшти Министерството.

Конвенцијата за биолошки оружја, кој стапи на сила во 1975 година, забранува развој, складирање и употреба на биолошко и токсинско оружје. За разлика од неговиот пандан за хемиско оружје, Конвенцијата за забрана на хемиско оружје, на договорот му недостасува меѓународна организација за набљудување за да ја потврди усогласеноста.

Обид за формирање ваква организација се случи во 1990-тите. Ад хок комитетот VEREX помина една деценија формулирајќи предлози за надзор, инспекции, споделување информации и други мерки за градење доверба.

Напорите на крајот пропаднаа поради приговорите од администрацијата на Џорџ В. Буш, која во 2001 година отфрли нацрт-протокол од 210 страници. Вашингтон тврдеше дека нема да го одобри BWC, а доколку се спроведе, и ќе им наштети на националната безбедност и комерцијалните интереси на САД.

Џон Болтон, тогашниот државен потсекретар, тогаш рече дека Вашингтон го насочува својот интерес против биолошкото војување на Ирак. Постоењето на проектот за биооружје на Садам Хусеин беше „надвор од спорот“, тврдеше тој во тоа време. Две години подоцна, САД го нападнаа Ирак под изговор дека треба да го уништат ирачкото оружје за масовно уништување, што подоцна се покажа дека не постои.

Русија со години изразува загриженост во врска со лабораториите финансирани од американската војска, кој се наоѓаат во некои земји во нејзината близина, особено Грузија. Москва смета дека Вашингтон таму спроведува воени истражувања кои можат да претставуваат закана за Русија. Во соопштението на Министерството за надворешни работи се вели дека активностите што се одржуваат на странска почва треба да подлежат на известување во рамките на BWC, исто како и домашните програми.

Предложените мерки „ќе овозможат воено-биолошки активности на САД и нивните сојузници да бидат подложни на меѓународна контрола и ќе обезбедат целосна проверлива усогласеност со BWC од страна на земјите-членки“, рече Москва.

По тврдењата на Русија за лабораториите во Украина, Кина го повика Пентагон јавно да коментира за био-истражувањето спроведено во странски држави со нејзино финансирање. Пекинг тврди дека американската војска контролирала „336 биолошки лаборатории во 30 земји ширум светот“.

САД негираат дека се прави нешто лошо во лабораториите, тврдејќи дека тие се користат за следење на можните закани за инфекции ширум светот. Американскиот државен потсекретар Викторија Нуланд во вторникот потврди дека нејзината земја е вклучена во напорите на Украина да ги уништи истражувачките материјали за Русија да не ги заплени.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Е*ете се со вакви предлози: Украинците гневни…

Советникот на украинскиот претседател Алексеј Арестович користеше…

(Видео) Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен…

Дали Преспанскиот договор ќе биде загрозен доколку…

Шпанија и Португалија најголеми жаришта на мајмунски…

Португалските здравствени власти денеска потврдија 10 случаи…

СПЦ ја одобри и благослови, а Фанар…

Позитивни сигнали пристигнаа од Цариград и од…

Ги нервирал чуварите и затворениците: „Поради недисциплина“…

Германските медиуми објавија дека поранешниот тенисер Борис…