Московската берза го запира тргувањето со американски долари и евра поради американските санкции!

t

Од 13 јуни Московската берза престанува да тргува со американски долари и евра поради американските санкции, се вели во соопштението на берзата.
Според соопштението, на девизниот пазар и на пазарот на ретки метали ќе се тргуваат со сите валути, освен валутен пар американски долар/евро.


Во исто време, се ќе функционира нормално на фјучерс-берзата.
Претходно, Министерството за финансии на Соединетите Американски Држави го објави осмиот пакет антируски санкции, вклучувајќи повеќе од 30 лица и 200 организации од Русија, како и од Кина.
Санкциите се однесуваат и на руската финансиска инфраструктура, вклучувајќи ја Московската берза, Националниот клириншки центар, осигурителната компанија СОГАЗ и други.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Директорот на Федералната служба за финансиско следење…

Терористичкиот напад на „Crocus City Hall“ во…

Индискиот премиер пристигна во посета на Москва

Премиерот на Индија Нарендра Моди пристигна во…

Московската берза го запира тргувањето со американски…

Од 13 јуни Московската берза престанува да…

Француски државјанин приведен во Москва: Осомничен е…

Француски државјанин осомничен за собирање информации за…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…

Повеќе од 1.500 луѓе се евакуирани од…