Објавено на:

Мудис: Загрозена економската иднина на Израел

t

 Војната со палестинската милитантна група Хамас го чини Израел најмалку 269 милиони долари дневно и се очекува да ја погоди економијата на земјата посилно од претходните конфликти, соопшти агенцијата Мудис, врз основа на проценките на израелското Министерство за финансии.

Вкупните трошоци на војната би можеле да достигнат до 200 милијарди шекели (53,5 милијарди долари), што е речиси 10 отсто од БДП, што ја загрозува економската иднина на Израел, се наведува во извештајот на Мудис, кој се повикува на податоци од Институтот за национални безбедносни студии (ИНСС). 

Според Мудис, финансискиот товар на Израел ќе биде многу поголем од оној на претходните воени операции, како што беа „Protective Edge“ во 2014 година или Втората либанска војна во 2006 година, која траеше 34 дена и имаше директни трошоци од околу 2,5 милијарди долари или 1,3 отсто од БДП.

Агенцијата, која го стави на преглед кредитниот рејтинг  А1 на Израел за можно намалување на рејтингот, исто така предвиде дека продолжениот конфликт ќе ја принуди владата да потроши милијарди шекели за одбрана, вклучувајќи ги и платите на илјадници регрутирани резервисти. Масовното трошење, исто така, ќе вклучува и финансирање компензација за бизнисите погодени од војна и реконструкција на опустошените заедници.

Во меѓувреме, владините приходи, главно приходи од даноци, ќе продолжат да се намалуваат бидејќи потрошувачката, меѓу другите фактори на побарувачката, се намалува, со околу 18 отсто од израелската работна сила отсутна за време на војната.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Израел го обвини Гутереш дека е на…

Израелскиот министер за надворешни работи Ели Коен…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…

Русија: Поплавувањето на Газа би било воено…

Претставникот на Москва во ОН го осуди…

Ќе изгласа ли Советот за безбедност на…

Советот за безбедност на ОН треба да…

САД: Не баpаме војната да заврши затоа…

Заменик-советникот за национална безбедност на САД, Џон…