Објавено на:

Му се смачи: Рускиот тенисер им врати на Британците – Не мешајте спорт и политика!

t

Рубљов до Британците: Не се мешајте во политиката!

Тенисерот Андреј Рубљов одговори на потенцијалните санкции на Велика Британија против руските тенисери, поради што би можеле да бидат исфрлени од Вимблдон, бидејќи биле уценувани „јавно да се оградат од политиката на Владимир Путин“.

„Мислам дека можеме да дадеме одличен пример дека тенисот не треба да се меша во политиката. Не само тенис, туку спорт воопшто. Ние сме спортисти. Сакаме да се натпреваруваме. Ние правиме многу жртви. Мислам дека спортот треба да биде надвор од политиката затоа што иако сите постојано го кажуваат тоа, на крајот нема да биде така. Затоа, се надевам дека тоа ќе покаже дека во спортот нема место за политика и дека ќе бидеме вистински пример за иднината“, рече Рубљов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Калин Ивановски не успеа да се пласира…

Македонскиот тенисер Калин Ивановски не се најде…

Падна Ѓоковиќ: Данил Медведев е светски рекет…

Рускиот тенисер Данил Медведев се искачи на…

Фриц Зергел се сомнева во Надал: Користел…

Германскиот лекар, Фриц Зергел го сомничи Рафаел…

Тениски атракции во Скопје во јуни и…

ТЕНИСКИ АТРАКЦИИ ВО СКОПЈЕ ВО ЈУНИ И…

Надал не ја завршува кариерата: Ќе играм…

Рафаел Надал нема да ја заврши кариерата…