Објавено на:

Надал нема да биде ни во првите десет?

t

Дваесет и двократниот грен слем шампион Рафаел Надал, кој моментално е бр. 8 на АТП-листата, следниот понеделник би можел да испадне од топ 10.

Ова ќе се случи ако следните услови се исполнети истовремено: Деветтопласираниот Феликс Оже-Алиасим ќе стигне до полуфиналето во Дубаи; десеттиот на АТП ранг-листата Холгер Рун стигне до полуфиналето во Акапулко; 11-от Хуберт Хуркач стигне до финалето во Дубаи.

Ако еден од овие услови не се исполни, а Надал го пропушти Мастерсот во Индијан Велс, тој и онака најверојатно ќе испадне од топ 10, бидејќи 600 поени од ланското финале нема д аги одбрани.

Шпанецот ниту еднаш не испаднал од топ 10 откако го имаше своето деби таму на 25 април 2005 година.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Како одговор на Ѓоковиќ „Голема Албанија“ на…

„Фејсбук“ профилот на Асоцијацијата на тениски професионалци…

Калин Ивановски повторно со најдобар ранг на…

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски повторно го…

Ѓоковиќ бетониран на чело на АТП листата,…

Шпанскиот тенисер Карлос Алкараз се повлече од…

Алкараз ќе се фокусира само на Гренд…

Со цел да не се повреди како…

4 годишна забрана поради допинг, Симона Халеп…

Двократната гренд слем шампионка Симона Халеп доби…