Над 1000 нови случаи на ковид, 29 лица ја зaгубија биткaта со болeста

t

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 4.695 тестови, а регистрирани се 1.045 нови случаи на КОВИД-19:
Скопје – 557, Куманово – 57, Битола – 53, Тетово – 47, Велес – 41, Охрид – 39, Прилеп – 35, Гостивар – 33, Кавадарци и Струмица – по 32, Кочани – 19, Штип – 17, Гевгелија – 14, Неготино – 12, Струга и Свети Николе – по 11, Кичево – 8, Ресен – 6, Кратово – 4, Делчево и Богданци – по 3, Радовиш и Валандово – по 2, Дебар, Виница, Пробиштип, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.045), регистрирани се 132 реинфекции.

Регистрирани сe 2.418 оздравени пациенти од: Скопје – 1.456, Битола – 288, Прилеп – 130, Куманово – 84, Ресен – 61, Кавадарци и Кичево – по 54, Велес – 35, Штип – 24, Тетово – 23, Гевгелија – 22, Неготино – 20, Радовиш – 14, Охрид и Струмица – по 13, Гостивар, Кочани, Струга, Свети Николе и Крива Паланка – по 12, Демир Хисар – 10, Македонски Брод и Берово – по 9, Крушево и Пехчево – по 6, Дебар – 5, Виница и Дојран – по 4, Делчево, Богданци и Пробиштип – по 3, Кратово и Валандово – по 2, Демир Капија – 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 25 починати лица: 11 починати лица од Скопје (67г, 74г, 74г, 76г, 77г, 77г, 77г, 77г, 80г, 83г и 85г), 3 починати лица од Прилеп (71г, 78г и 86г), по 2 починати лица од Тетово (57г и 76г) и Штип (65г и 79г) и по едно починато лице од Кратово (81г), Крушево (82г), Неготино (85г), Охрид (86г), Ресен (64г), Куманово (76г) и Струга (69г). Од пријавените лица, сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се дополнително 4 починати лица, Скопје (2), Свети Николе (1) и Струмица (1). Починатите се на возраст од 64г до 82г. Од пријавените лица едно е починато во болнички услови и 3 лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 23.01.2021 – 02.02.2022г.

Од вкупниот број на починати лица (n=29), 6 лица се целосно вакцинирани, а кај 26 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 4.695 тестови преку: ИЈЗ-433, ЦЈЗ Скопје-48, ЦЈЗ Битола-101, ЦЈЗ Прилеп-56, ЦЈЗ Тетово–2, ЦЈЗ Куманово-87, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–150, Жан Митрев (Филип Втори)-99, Авицена-140, Биотек-171, Систина-61, лабораторија Лаор-194, Синлаб-11, Ремедика-11, Плодност-32, Генеа-12, Никоб Лаб-362, ВФВ Медикал-75, Ели Медика-16, Ројал Медика–22, Спектра-ММ-22, Рапид Лаб–27, Жан Митрев Струмица–9, Нова Лаб Дијагностика–3, Рамус-15, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.536.

Досега во земјата се направени вкупно 1.818.882 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 278.182, бројот на оздравени пациенти е 257.280, на починати е 8.578, а бројот на активни случаи изнесува 12.324.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 127291, Активни 6484
Куманово 15304, Активни 528
Битола 13317, Активни 783
Прилеп 13021, Активни 426
Тетово 12761, Активни 450
Кавадарци 9401, Активни 518
Гостивар 9007, Активни 268
Велес 8750, Активни 335
Охрид 8172, Активни 303
Штип 7659, Активни 159
Струмица 7490, Активни 320
Кичево 5079, Активни 183
Кочани 4768, Активни 162
Струга 4479, Активни 126
Гевгелија 3931, Активни 195
Неготино 3338, Активни 190
Свети Николе 2516, Активни 95
Ресен 2445, Активни 114
Радовиш 2359, Активни 122
Крива Паланка 2258, Активни 69
Делчево 1826, Активни 72
Берово 1657, Активни 13
Дебар 1529, Активни 28
Валандово 1429, Активни 89
Виница 1317, Активни 32
Пробиштип 1265, Активни 16
Богданци 936, Активни 78
Кратово 899, Активни 29
Крушево 830, Активни 17
Демир Хисар 791, Активни 29
Македонски Брод 659, Активни 34
Македонска Каменица 515, Активни 21
Демир Капија 507, Активни 20
Пехчево 439, Активни 10
Дојран 237, Активни 6, информираат од МЗ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонките се мажат најмлади во регионот, на…

Жените во Македонија најмлади стапуваат во брак…

ЌЕ МОЖЕ ДА СЕ ГЛАСА И СО…

Пратениците денеска го изгласаа Изборниот законик, со…

Исчезна 14-годишната Ринеса: Ако имате било каква…

Новинарот Фуркан Салиу, објави дека е исчезнато…

Европскиот план за развој на Западен Балкан…

САД ја поддржуваат ЕУ во намерата да…

Пендаровски-Османи: Заеднички напори за стабилност во регионот

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Приштина, во…