Објавено на:

Над 1100 новозаразени, три лица починаа: Ова е најновата Ковид статистика

t

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 29.07 до 31.07.2022):

Направени се 2.631 тестови, а регистриран е 1.171 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 485, Битола – 87, Кавадарци – 78, Прилеп – 61, Куманово – 60, Охрид – 51, Гостивар – 49, Велес – 43, Тетово – 32, Штип и Струга – по 29, Струмица – 28, Кичево – 23, Гевгелија – 18, Неготино – 15, Ресен – 14, Кочани – 13, Радовиш – 11, Свети Николе, Крива Паланка, Дебар и Валандово – по 6, Виница и Демир Хисар – по 5, Богданци – 3, Берово, Кратово и Крушево – по 2, Македонски Брод и Демир Капија – по 1.

Од вкупниот број на позитивни (1.171), регистрирани се 275 реинфекции.

Регистрирани сe 1.390 оздравени пациенти од: Скопје – 749, Битола – 117, Кавадарци – 84, Прилеп – 75, Велес и Струмица – по 45, Куманово – 36, Штип – 33, Тетово – 32, Неготино – 25, Гостивар – 19, Гевгелија – 17, Ресен и Радовиш – по 15, Охрид – 13, Кочани – 12, Кичево и Крива Паланка – по 10, Кратово – 6, Валандово и Демир Хисар – по 5, Македонски Брод и Пробиштип – по 4, Свети Николе и Крушево – по 3, Богданци, Демир Капија и Делчево – по 2, Виница и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 3 дена (29.07-31.07.2022) пријавени се 3 починати лица од: Скопје (75г, 80г и 83г). Сите лица се починати во болнички услови. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се регистрирани починати лица.

Направени се 2.631 тестови преку: ИЈЗ-332, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-93, ЦЈЗ Прилеп-22, ЦЈЗ Тетово-44, ЦЈЗ Куманово-47, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–124, Жан Митрев (Филип Втори)-34, Авицена-88, Биотек-110, Систина-77, лабораторија Лаор-21, Синлаб-13, Ремедика-5, Плодност-31, Генеа-28, Никоб Лаб-122, ВФВ Медикал-27, Ели МедикаПлус-34, Ројал Медика–2, Спектра-ММ-16, Рапид Лаб–9, Жан Митрев Струмица–10, Нова Лаб Дијагностика–8, Рамус-25, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.276

Досега во земјата се направени вкупно 2.118.638 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 328.180, бројот на оздравени пациенти е 313.833, на починати е 9.373, а бројот на активни случаи изнесува 4.974.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нема починати од Ковид-19: Ова е денешната…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

ЕУ го одобри лекот на Астра Зенека…

Астра Зенека денеска соопшти дека нејзиниот комбиниран…

Конечно добра вест: СЗО вели на повидок…

Светот никогаш не бил во подобра позиција…

39 реинфекции, тројца починати: Ова е денешната…

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…

Нови 134 случаи на Ковид-19 во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје,…