Наместо да спречува крадел: Полицаец и вработен на бензинска фатени во обид да изнесат огромна количина нафта

t

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против Н.М., полициски службеник и Д.Ј., вработен како ракувач на бензинска пумпа.

Пријавени се во Полицискиот центар „Ѓорче Петров“, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „проневера во службата“ по член 354 од Кривичниот законик.

Пријавените, со намера да се стекнат со противправна имотна корист, на 28.03.2022 се обиделе да изнесат околу 150 литри нафта, но биле спречени во намерата.

Н.М. и Д.Ј. ќе бидат суспендирани од работните места.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Унгарија има услов за да го тргне…

Унгарија ќе стави вето на дванаесеттиот пакет…

Вработен во Пошта – Центар Жупа украл…

МВР информира дека ОВР Дебар поднесе кривична…

Украдени над 550 килограми марихуана од фабрика…

МВР информира дека синоќа околу 23:00 часот…

Грците го прекинаа транспортот на руската нафта…

Група големи грчки бродски компании ги суспендираа…

ЕУ во опасност од нова енергетска криза

Геополитичките тензии и предизвиците со снабдувањето би…