Објавено на:

Напредна технологија која може да стави крај на сите виpycи: Еве што создава фармацевтската компанија која ја купи Ѓоковиќ

t

Лекот против корона вирусот на кој работи компанијата на Новак Ѓоковиќ не дозволува вирусот да влезе во телото.

Како што пишува српски Телеграф, компанијата „Quat BioRes“, која делумно е во сопственост на српскиот тенисер, може да стави крај на светската пандемија. Нивните научници работат на лек кој би го спречил вирусот Ковид-19 да навлезе во човечкото тело.

– Компанијата која е основана во јуни 2020 година, а во чија приказна е Ѓоковиќ од април, работи на развој на нова технологија за лекување на вирусот. Не само корона, туку и сите вируси што постојат, а се тестира на Ковид 19 бидејќи моментално е најдоминантниот вирус во светот. Едноставно, тие развиваат пептид, односно протеин кој стои помеѓу вирусот и клетката и го спречува да навлезе во нејзе и да го зарази телото. Сè се заснова на фреквенцијата на молекулите, односно да се погоди резонанца на вирусите и пептидите и потоа тие се отфрлаат. Во лабораториски услови засега се оди според планот, а наскоро ќе започне и тестирањето на луѓе. Засега не се знае дали пептидот би се вбризгал во телото или во форма на спреј низ нос – изјавил за српски Телеграф извор близок на компанијата „Кват БиоРес“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ѓоковиќ со силна поддршка за српските фудбалери…

Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, присуствува…

Новак Ѓоковиќ веќе е опериран, се надева…

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ утрово е опериран…

ЃОКОВИЌ ЌЕ ГО ОПЕРИРА КОЛЕНОТО И ГО…

Новак Ѓоковиќ ќе го оперира повреденото десно…

СПЕЦИЈАЛЦИ УПАДНАА НА ТРЕНИНГ НА НОВАК, ПРОВЕРУВААТ…

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ денеска игра…

Ѓоковиќ против Синер за најголемата награда во…

Новак Ѓоковиќ и Јаник Синер вечерва ќе…