Објавено на:

Нарушени односите меѓу Германија и Русија: Руски научник уапсен за шпиунажа

t

Германското обвинителство најави обвинение против руски научник кој беше уапсен минатата година. Властите соопштија дека тој бил регрутиран од СВР, руското надворешно разузнавање, најдоцна до есента 2019 година.
Германскиот сојузен обвинител во четвртокот објави обвинение против руски научник вработен на германски универзитет во Баварија.

Германските власти тврдат дека обвинетиот, именуван како Илинур Н., доставувал информации за вселенската ракетна програма Аријане во Европа на СВР, руската надворешна разузнавачка служба.

Сојузното обвинителство го обвини Илнур Н. бил регрутиран есента 2019 година. Германија тврди дека Илнур Н. „пренесол информации за истражувачки проекти во областа на воздушната технологија, особено различните развојни фази на европскиот фрлач Аријане.

Во документите за обвинението, обвинителите во Германија тврдат дека имало редовни состаноци помеѓу Илнур Н. и неговиот управител на SVR. Обвинителите тврдат дека тој добил вкупно 2.500 евра (2.820 долари) во готовина за предавање информации на руската шпионска агенција.

Илнур Н. беше уапсен на 18 јуни минатата година. Пред да биде уапсен, тој бил вработен како асистент за истражување на професор по наука и технологија во Баварија.

Обвинението датира од 9 декември и е поднесено пред државниот суд во Минхен.

Судот сега мора да утврди дали случајот оди на судење и ако е така, да одреди датум за судење.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…

(Видео) Тоа е просто пекол, не се…

Тоа е само пекол! – Зеленски ја…