Објавено на:

НАТО ги покажа забите: Подигната вoeната готовност, Франција, Шанија, Данска и Холандија распоредуваат воени авиони, бродови и трупи во источна Европа

t

НАТО испраќа дополнителни сили во Источна Европа поради ситуацијата околу Украина, се вели во соопштението на Алијансата.

„Сојузниците на НАТО ги подигнуваат своите сили во состојба на подготвеност и испраќаат дополнителни бродови и воени авиони во Источна Европа, со што ја зајакнуваат одбраната во позадината на континуираната акумулација на руските и околните сили“, се вели во текстот.

Меѓу другото, Данска испраќа фрегата во Балтичкото Море и четири ловци Ф-15 во Литванија;

Шпанија ќе испраќа бродови и размислува да испрати ловци во Бугарија;

Франција е подготвена да пренесе сили во Романија;

Холандија ќе испрати два ловци Ф-35 во Бугарија и ќе ги подигне морнарицата и копнените сили на борбена готовност;

Соединетите Држави ја проучуваат можноста за зголемување на своето воено присуство на источниот граница на Алијансата.

Во последно време, Западот ја обвинува Русија дека наводно подготвува инвазија на Украина и дека Москва значително го зголемува своето воено присуство во близина на границите на Украина. Русија решително ги отфрла овие обвинувања како неосновани и опасни и нагласува дека ги преместува воените сили на своја територија во согласност со Уставот и дека Западот сето тоа го користи како изговор за натамошно проширување на Исток.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

„Чкембари“ со кореографија го прославија 38. роденден

Ракометарите на Еурофарм Пелистер го дочекаа Кил…

(Видео) Јакимовски: Во секој момент може да…

Во секој момент може да почне конфликт…

Поповски: Џонсон Мети не генерира 16% од…

Поранешниот министер за финансии Никола Поповски реагира…

Можност за поправен: Русија бара Канада да…

Извинувањето на канадскиот премиер Џастин Трудо во…

Вучиќ: Зошто Рама не проповедаше кога албански…

Српскиот претседател Александар Вучиќ и денеска, во…