НАТО: Русија има огромна зимска залиха на ракети

t

Руските сили се подготвуваат за нови напади врз енергетската инфраструктура на Украина, предупреди Јенс Столтенберг.

Руската војска собрала голема залиха ракети во подготовка за напади врз украинската инфраструктура во текот на зимата, изјави во средата генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Говорејќи по состанокот на министрите за надворешни работи на НАТО во Брисел, Столтенберг по втор пат оваа недела повтори дека Западот не треба „да ја потценува Русија“.

„Русија собра голема ракетна залиха пред зимата и гледаме нови обиди да се нападне електричната мрежа и енергетската инфраструктура на Украина, обидувајќи се да ја остави Украина во мрак и студ“, рече тој.

Кога зимското време го запре напредокот на линијата на фронтот минатата година, Русија почна да лансира ракетни и беспилотни летала против украински воени и инфраструктурни цели.

Во соопштението од средата, руското Министерство за одбрана рече дека претходниот ден биле користени проектили и беспилотни летала за да се погодат радарски и противвоздушни системи, складишта за гориво и муниција и украински персонал и хардвер во повеќе области. Голем напад со беспилотно летало во саботата беше насочен кон енергетските објекти во Киев и неколку околни региони.

Неколку недели откако руските трупи влегоа во Украина во февруари минатата година, воените претставници во Вашингтон и Киев тврдеа дека Москва има складирано само неколкунеделно снабдување со проектили. До ноември 2022 година, тогашниот украински министер за одбрана Алексеј Резников изјави дека Русија е намалена на 229 преостанати крстаречки ракети Калибр и 132 Кх-101.

Неколку пати од тој број беа истрелани врз украински цели само во следниот месец, а руското Министерство за одбрана во објава на својот канал Телеграм кон крајот на декември се пофали дека неговите „Калибр [крстосувачки ракети] никогаш нема да се потрошат“.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски веќе неколку месеци бара повеќе и подобри системи за воздушна одбрана од неговите западни поддржувачи. Меѓутоа, САД во моментов не се во позиција да ги обезбедат овие системи, со најновиот пакет на оружје од Вашингтон, вклучувајќи неодредено количество муниција за постојните фрлачи на НАСАМС на Украина, наместо батериите Патриот што Зеленски ги побара од минатата година.

На почетокот на овој месец, Белата куќа призна дека парите кои претходно биле доделени за Киев биле речиси сите потрошени. Американскиот претседател Џо Бајден побара од Конгресот повеќе од 60 милијарди долари дополнително финансирање за Украина, иако ова барање останува закочено поради противењето на некои републикански пратеници.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медведев го подбра Шолц: Германецот лаже и…

Заменик-шефот на рускиот Совет за безбедност Дмитриј…

Зеленски: Не смееме да дозволиме непријателот да…

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика Украинците…

Русите влегоа во Авдеевка од нов правец,…

Руските трупи влегле во Авдеевка од нов…

Германската буџетска криза нема да пречи на…

И покрај буџетската криза со која се…

Русија-Египет: Признавање на Палестинската држава ќе значи…

Претседателите на Русија и Египет, Владимир Путин…