Објавено на:

Научниците во Шведска откриле нов коронавирус кај шумски глодар

t

Научниците во Шведска откриле нов коронавирус кај шумски глодар, кој го нарекле вирус Гримсо по местото каде е откриен.

Лилјаците не се единствените животни кои ги пренесуваат новите коронавируси. Глодарите можат во себе да имаат вируси кои во некои случаи се пренесуваат на човекот.

Така научниците кај еден вид шумски глодар пронашле високораспространет и вообичаен коронавирус кој го нарекле вирус Гримсо. За сега не е познато дали новопронајдениот вирус на било кој начин е опасен за луѓето.

-Се уште не знаеме какви потенцијални закани би можел да има овој вирус за јавното здравје. Меѓутоа, врз основа на нашите забележуања и претходните коронавируси идентификувани кај глодарите, сметаме дека постојат добри причини за натамошно следење на вирусот кај глодарите кои се во дивина, вели вирусологот Але Ландкувист.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бајден: Ова е неприфатливо, ја повикувам Русија…

„Ова е неприфатливо и ја повикувам Русија…

„МАКЕДОНИСИМО“ на Трпчески и пријателите со македонска…

Со почит кон своите корени, македонскиот пијанист…

Преку 30 луѓе кои земале плата, а…

Новата директорка на ЈП „Комунална Хигиена“ -…

Петковиќ: Изјавите на Курти дека ЗСО никогаш…

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија…

АИ: Жал ни е, но стоиме на…

Организацијата за човекови права „Амнести интернешнл“ (Amnesty…