Објавено на:

Научниците на НАСА ја следат „најголемата комета досега видена“ која се движи кон земјата

t

Комета со јадро 50 пати поголемо од нормалното се движи кон Земјата со брзина од 22.000 милји на час.

Телескопот Хабл на НАСА утврди дека леденото јадро на кометата има маса од околу 500 трилиони тони и е широко 85 милји (137 километри) – поголемо од американската сојузна држава Роуд Ајленд.

Но, да не се грижите. Најблиску ќе биде оддалечена од Сонцето една милијарда милји, а тоа нема да се случи до 2031 година.

За прв пат беше забележан во 2010 година, но дури сега Хабл ја потврди нејзината големина.

И таа е поголема од која било комета досега видена од астрономите.

„Отсекогаш се сомневавме дека оваа комета мора да биде голема бидејќи е толку светла на толку големо растојание“, рече Дејвид Џевит, професор по планетарна наука и астрономија на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес (UCLA). „Сега потврдуваме дека е.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Календар на МПЦ: Утре се празнуваат Свети…

Свети Алексиј човек Божји Различни се патиштата…

Нови информации за состојбата на Папата Франциско…

Папата Франциско има респираторна инфекција и ќе…

Ќе се изненадите: Што треба да се…

Слабеењето никогаш не е лесен процес и…

Сенатот гласаше за укинување на правото на…

Сенатот денеска во двопартиска усогласеност гласаше за…

Доаѓаат Лазарова сабота, па Цветници: Што треба…

На 8 април е Лазарова сабота, еден…