Објавено на:

Нацистичкиот поздрав во европскиот парламент, Џамбаски го чинеше само шест дневници

t

Европратеникот од партијата на Европските конзервативци Ангел Џамбазки е казнет со одземање на шест дневници за нацистичкото салутирање во Европскиот парламент на средината во февруари.

Ова го соопшти претседателката на Европарламентот, Роберта Мецола, пред почетокот на последната пленарна седница.


Според „Хоризонт“, фашистичкиот поздрав ќе го чини бугарскиот европратеник околу 2.000 евра, а тој може да поднесе жалба на одлуката.

Откако зборуваше на пленарната седница во средината на февруари, додека се качуваше по скалите, Џамбаски се сврте и ја испружи десната рака пред да замине.

Џамбазки ги негираше наводите дека упатил нацистички поздрав и рекол дека тоа било гест за „довидување“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Коњ се појави на тераса во…

Необичен настан се случи вечерва во скопско…

Богојески: Бугарите лажат дека ги нашле моштите…

Петар Богојески укажува на ситуацијата во Бугарија деновиве,…

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

Охриѓанка заврши во болница откако падна од…

На 21.05.2022 околу 13.20 часот во СВР…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…